TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-15PN-6117
AFD58-14-15PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-15PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-14-15PN-6117.pdf
Availability of AFD58-14-15PN-6117
QUANTITY
AFD58-14-15PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-15PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-15PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-15PN-6117
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-15PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-15PN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-14-15PN-6117
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K45 /150 K/K 10% datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf