Cornell Dubilier Electronics AFK107M25X16T-F
AFK107M25X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK107M25X16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AFK107M25X16T-F.pdf
Availability of AFK107M25X16T-F
QUANTITY
AFK107M25X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK107M25X16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK107M25X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK107M25X16T-F
Related LinksAFK107M, AFK107M25X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK107M25X16T-F Details Description
Related parts for AFK107M25X16T-F
IC POT DGTL 50K 2CH SPI 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 9A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 30V 0.1A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf