Cornell Dubilier Electronics AFK157M50G24B-F
AFK157M50G24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK157M50G24B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK157M50G24B-F.pdf
Availability of AFK157M50G24B-F
QUANTITY
AFK157M50G24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK157M50G24B-F
Internal Part NumberEIS-AFK157M50G24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current502.5mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK157M50G24B-F
Related LinksAFK157M, AFK157M50G24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK157M50G24B-F Details Description
Related parts for AFK157M50G24B-F
KEYPAD KEYTOP LEG SET F NONILLUM datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 50POS datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERTION BLADE 10CKT datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 68DIP 0.6 datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf