Cornell Dubilier Electronics AFK687M63R44B-F
AFK687M63R44B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK687M63R44B-F
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
AFK687M63R44B-F.pdf
Availability of AFK687M63R44B-F
QUANTITY
AFK687M63R44B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK687M63R44B-F
Internal Part NumberEIS-AFK687M63R44B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK687M63R44B-F
Related LinksAFK687M, AFK687M63R44B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK687M63R44B-F Details Description
Related parts for AFK687M63R44B-F
IC SHIFT REGISTR 9BIT ECL 32LQFP datasheet.pdf
AMP 2CH DIGITAL 24BIT SSOP28 datasheet.pdf
IC 1DRVR/1RCVR RS232 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220F datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf