Sullins Connector Solutions AGM15DRSN
AGM15DRSN picture photo
Mfg. Part Number
AGM15DRSN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AGM15DRSN.pdf
Availability of AGM15DRSN
QUANTITY
AGM15DRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM15DRSN
Internal Part NumberEIS-AGM15DRSN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM15DRSN
Related LinksAGM1, AGM15DRSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM15DRSN Details Description
Related parts for AGM15DRSN
CONN HEADER 20POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 45MM ROUND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 215MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
BGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf