TE Connectivity Raychem Circuit Protection AHS080-2018-2
AHS080-2018-2 picture photo
Mfg. Part Number
AHS080-2018-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.80A T/R
Datasheet Download
AHS080-2018-2.pdf
Availability of AHS080-2018-2
QUANTITY
AHS080-2018-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHS080-2018-2
Internal Part NumberEIS-AHS080-2018-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max70A
Current - Hold (Ih) (Max)800mA
Current - Trip (It)2A
R Min/Max0.130 ~ 0.550 Ohm
Time to Trip9s
Package / Case2-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHS080-2018-2
Related LinksAHS080, AHS080-2018-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
AHS080-2018-2 Details Description
Related parts for AHS080-2018-2
MOSFET N-CH 60V 2.9A SOT-223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
ESCUTCHEON KEY DOUBLE BIT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf