Abracon Corporation AIAC-0805C-27NK-T
AIAC-0805C-27NK-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAC-0805C-27NK-T
Brief Description
FIXED IND 27NH 550MA 14.5 MOHM
Datasheet Download
AIAC-0805C-27NK-T.pdf
Availability of AIAC-0805C-27NK-T
QUANTITY
AIAC-0805C-27NK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAC-0805C-27NK-T
Internal Part NumberEIS-AIAC-0805C-27NK-T
3D ModelAIAC-0805C.pdfAIAC-0805C.stp
Standard Package1
SeriesAIAC-0805C
PackagingDigi-Reel®
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance27nH
Tolerance±10%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14.5 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.112" L x 0.071" W (2.85mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAC-0805C-27NK-T
Related LinksAIAC-080, AIAC-0805C-27NK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAC-0805C-27NK-T Details Description
Related parts for AIAC-0805C-27NK-T
RES 27 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
LABEL 8X3" BLACK ON ORG 500/PK datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 800VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf