Abracon Corporation AIAP-02-470K
AIAP-02-470K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.8A 109 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-02-470K.pdf
Availability of AIAP-02-470K
QUANTITY
AIAP-02-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-470K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-470K
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)109 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-470K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-470K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-470K Details Description
Related parts for AIAP-02-470K
CONN PLUG 40POS 0.4MM SMD SHIELD datasheet.pdf
IC POT TRIMMER NV 100K 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM TH datasheet.pdf