Abracon Corporation AIML-0805HC-220M-T
AIML-0805HC-220M-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805HC-220M-T
Brief Description
FIXED IND 22UH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
AIML-0805HC-220M-T.pdf
Availability of AIML-0805HC-220M-T
QUANTITY
AIML-0805HC-220M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805HC-220M-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805HC-220M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIML-0805HC.pdfAIML-0805HC.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0805HC
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation40mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805HC-220M-T
Related LinksAIML-0805, AIML-0805HC-220M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805HC-220M-T Details Description
Related parts for AIML-0805HC-220M-T
PHOTOINTER OPIC SLOT 5MM W/CONN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE BOARD 5A 300VAC RADIAL datasheet.pdf