Abracon Corporation AIRD-02-470K
AIRD-02-470K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-02-470K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 15A 35 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-02-470K.pdf
Availability of AIRD-02-470K
QUANTITY
AIRD-02-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-02-470K
Internal Part NumberEIS-AIRD-02-470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-02.pdfAIRD-02.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-02
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating15A
Current - Saturation5.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-02-470K
Related LinksAIRD-0, AIRD-02-470K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-02-470K Details Description
Related parts for AIRD-02-470K
RES 4.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE 3K SOT26 datasheet.pdf
SR BTS FT 2 ASY R datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA datasheet.pdf