Abracon Corporation AISM-1210-2R7K-T
AISM-1210-2R7K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210-2R7K-T
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM
Datasheet Download
AISM-1210-2R7K-T.pdf
Availability of AISM-1210-2R7K-T
QUANTITY
AISM-1210-2R7K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210-2R7K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210-2R7K-T
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210-2R7K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210-2R7K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210-2R7K-T Details Description
Related parts for AISM-1210-2R7K-T
SWITCH BCD ROTARY DIP R/A 50V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PICC-18 STD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 4.7UF 25V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf