Abracon Corporation AISM-1210-390K-T
AISM-1210-390K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210-390K-T
Brief Description
FIXED IND 39UH 65MA 6.4 OHM SMD
Datasheet Download
AISM-1210-390K-T.pdf
Availability of AISM-1210-390K-T
QUANTITY
AISM-1210-390K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210-390K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210-390K-T
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating65mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210-390K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210-390K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210-390K-T Details Description
Related parts for AISM-1210-390K-T
IC A/D CONV 8BIT HI-SPEED 20-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT ASSEM 36POS VERT datasheet.pdf
RES 118 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT FP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf