Abracon Corporation AISR-875-272K
AISR-875-272K picture photo
Mfg. Part Number
AISR-875-272K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 160MA 8.72 OHM
Datasheet Download
AISR-875-272K.pdf
Availability of AISR-875-272K
QUANTITY
AISR-875-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of AISR-875-272K
Internal Part NumberEIS-AISR-875-272K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISR-875.pdfAISR-875.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISR-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.72 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISR-875-272K
Related LinksAISR-8, AISR-875-272K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISR-875-272K Details Description
Related parts for AISR-875-272K
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 100W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 84MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 10NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf