Panasonic Industrial Automation Sales AKT81112001
AKT81112001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT81112001
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT81112001.pdf
Availability of AKT81112001
QUANTITY
AKT81112001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT81112001
Internal Part NumberEIS-AKT81112001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT81112001
Related LinksAKT81, AKT81112001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT81112001 Details Description
Related parts for AKT81112001
RES 560K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 42PF 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CLIP BATTERY AAA CELL ALUM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
*STEEL-TY 5/8" SUPER HEAV datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
ADAPTER EXCHANGE 128GF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 71VWM 117.08VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf