Panasonic Industrial Automation Sales AKT8213100
AKT8213100 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8213100
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT8213100.pdf
Availability of AKT8213100
QUANTITY
AKT8213100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8213100
Internal Part NumberEIS-AKT8213100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8213100
Related LinksAKT82, AKT8213100 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8213100 Details Description
Related parts for AKT8213100
RES ARRAY 7 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
50+50 DIL SMT PLUG 6MM HIGH datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 22POS DUAL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf