Panasonic Industrial Automation Sales AKT9111100
AKT9111100 picture photo
Mfg. Part Number
AKT9111100
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT9111100.pdf
Availability of AKT9111100
QUANTITY
AKT9111100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT9111100
Internal Part NumberEIS-AKT9111100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT9
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.520" (13.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT9111100
Related LinksAKT91, AKT9111100 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT9111100 Details Description
Related parts for AKT9111100
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A MICRO8 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
24VDC LOAD/STRAIN CAGE 3-WAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3.3V 6W datasheet.pdf