RF Solutions ALPHA-TX433S
ALPHA-TX433S picture photo
Mfg. Part Number
ALPHA-TX433S
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
TRANSMITTER RF ALPHA 5.4V 433MHZ
Datasheet Download
ALPHA-TX433S.pdf
Availability of ALPHA-TX433S
QUANTITY
ALPHA-TX433S Order Process
Ship out your order
Specifications of ALPHA-TX433S
Internal Part NumberEIS-ALPHA-TX433S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
Series-
PackagingBulk
Frequency433MHz
Applications-
Modulation or ProtocolFSK
Data Rate (Max)115.2kbps
Power - Output7dbm
Current - Transmitting11mA
Data InterfaceSolder Pad
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
Features-
Voltage - Supply2.2 V ~ 5.4 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALPHA-TX433S
Related LinksALPHA-, ALPHA-TX433S Datasheet, RF Solutions Distributor
ALPHA-TX433S Details Description
Related parts for ALPHA-TX433S
IC SHIFT REG 8BIT PISO 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
BOARD DEMO ICE3B0565 15W SMPS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED TINT datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 5.8 OHM datasheet.pdf
IC I/O PORT EXPANDER I2C 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf