KEMET ALS30A153DB040
ALS30A153DB040 picture photo
Mfg. Part Number
ALS30A153DB040
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SCREW
Datasheet Download
ALS30A153DB040.pdf
Availability of ALS30A153DB040
QUANTITY
ALS30A153DB040 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS30A153DB040
Internal Part NumberEIS-ALS30A153DB040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALS30
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.5A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.504" (12.80mm)
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)2.520" (64.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS30A153DB040
Related LinksALS30A1, ALS30A153DB040 Datasheet, KEMET Distributor
ALS30A153DB040 Details Description
Related parts for ALS30A153DB040
FIXED IND 15NH 350MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32WFQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 11A 8TSON-ADV datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf