KEMET ALS31A333KF063
ALS31A333KF063 picture photo
Mfg. Part Number
ALS31A333KF063
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
ALS31A333KF063.pdf
Availability of ALS31A333KF063
QUANTITY
ALS31A333KF063 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS31A333KF063
Internal Part NumberEIS-ALS31A333KF063
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALS31
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.4A
Impedance9 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS31A333KF063
Related LinksALS31A3, ALS31A333KF063 Datasheet, KEMET Distributor
ALS31A333KF063 Details Description
Related parts for ALS31A333KF063
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL20H/AE20G/HPL20H datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN OVP HV TO220F datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 32VC DO13 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 25W datasheet.pdf