Vishay/Dale ALSR0139R00FE12
ALSR0139R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR0139R00FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR0139R00FE12.pdf
Availability of ALSR0139R00FE12
QUANTITY
ALSR0139R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR0139R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR0139R00FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR0139R00FE12
Related LinksALSR013, ALSR0139R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR0139R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR0139R00FE12
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf