Panasonic Electric Works AM50026A43-A
AM50026A43-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50026A43-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR
Datasheet Download
AM50026A43-A.pdf
Availability of AM50026A43-A
QUANTITY
AM50026A43-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50026A43-A
Internal Part NumberEIS-AM50026A43-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50026A43-A
Related LinksAM5002, AM50026A43-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50026A43-A Details Description
Related parts for AM50026A43-A
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 1300VAC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 660MA 547 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 5POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf