Panasonic Electric Works AM50051C33-A
AM50051C33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50051C33-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT HNGE
Datasheet Download
AM50051C33-A.pdf
Availability of AM50051C33-A
QUANTITY
AM50051C33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50051C33-A
Internal Part NumberEIS-AM50051C33-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50051C33-A
Related LinksAM5005, AM50051C33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50051C33-A Details Description
Related parts for AM50051C33-A
IC ADC 10BIT 500KHZ SHTDWN 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-523F datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 4MX32 86-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf