Sullins Connector Solutions AMC18DRMS-S288
AMC18DRMS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC18DRMS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
AMC18DRMS-S288.pdf
Availability of AMC18DRMS-S288
QUANTITY
AMC18DRMS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC18DRMS-S288
Internal Part NumberEIS-AMC18DRMS-S288
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC18DRMS-S288
Related LinksAMC18DR, AMC18DRMS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC18DRMS-S288 Details Description
Related parts for AMC18DRMS-S288
IC REG LDO 1.8V 0.8A TO220-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 100V 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE MOD 800A 700V BLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 360A PLUS247 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf