Sullins Connector Solutions AMC25DRYI
AMC25DRYI picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRYI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
AMC25DRYI.pdf
Availability of AMC25DRYI
QUANTITY
AMC25DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRYI
Internal Part NumberEIS-AMC25DRYI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingTube
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRYI
Related LinksAMC2, AMC25DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRYI Details Description
Related parts for AMC25DRYI
INSULATOR FOR BU-11 SERIES BLACK datasheet.pdf
CONN PIN 24-18AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND PURPLE 4FT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 11A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 63NH N48 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf