Abracon Corporation AMCV-1210H-140-T
AMCV-1210H-140-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-1210H-140-T
Brief Description
VARISTOR 16V 400A SMD
Datasheet Download
AMCV-1210H-140-T.pdf
Availability of AMCV-1210H-140-T
QUANTITY
AMCV-1210H-140-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-1210H-140-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-1210H-140-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16V
Varistor Voltage (Typ)19V
Varistor Voltage (Max)22V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy1.2J
Package / Case1210 (3225 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-1210H-140-T
Related LinksAMCV-121, AMCV-1210H-140-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-1210H-140-T Details Description
Related parts for AMCV-1210H-140-T
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
REFLECTOR PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf