Stackpole Electronics Inc. RC1KB47K0
RC1KB47K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB47K0
Brief Description
RES 47K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB47K0.pdf
Availability of RC1KB47K0
QUANTITY
RC1KB47K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB47K0
Internal Part NumberEIS-RC1KB47K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB47K0
Related LinksRC1K, RC1KB47K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB47K0 Details Description
Related parts for RC1KB47K0
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 07CKT datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
CLAMP BEAM 1/8"-1/4" FLANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf