FFF 50000-5066E
50000-5066E picture photo
Mfg. Part Number
50000-5066E
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP
Datasheet Download
50000-5066E.pdf
Availability of 50000-5066E
QUANTITY
50000-5066E Order Process
Ship out your order
Specifications of 50000-5066E
Internal Part NumberEIS-50000-5066E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns22
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50000-5066E
Related Links50000, 50000-5066E Datasheet, FFF Distributor
50000-5066E Details Description
Related parts for 50000-5066E
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 32VFQFPN datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
FINAL TRANS XPRO:9307106:TRANS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CONN WIRE TO BOARD 0.4MM 30POS datasheet.pdf