Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML11BBA2EA
AML11BBA2EA picture photo
Mfg. Part Number
AML11BBA2EA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches - Hall Effect
Brief Description
SOLID STATE PUSHBUTTON SQUARE
Datasheet Download
AML11BBA2EA.pdf
Availability of AML11BBA2EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AML11BBA2EA Order Process
Ship out your order
Specifications of AML11BBA2EA
Internal Part NumberEIS-AML11BBA2EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAML, MML Series 31/Jan/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches - Hall Effect
SeriesAML
PackagingBulk
CircuitSingle
Switch FunctionNO-Mom
Supply Voltage4.5 ~ 24VDC
Supply Current14mA
Voltage - Output (Max)0.4V
Current - Output (Max)-
Features-
Actuator TypeSquare, Button (Not Included)
Actuator Color-
Ingress Protection-
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Body Color-
Travel Range-
Operating Force-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML11BBA2EA
Related LinksAML11, AML11BBA2EA Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML11BBA2EA Details Description
Related parts for AML11BBA2EA
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER INTRFC MPLAB ICD2 40/28P datasheet.pdf
RES CERM WW 3W 62 OHM 5% VERT datasheet.pdf
SENSOR IC MTRX TOUCH16KEY 28-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 360UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A VFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf