Sullins Connector Solutions AMM25DSEI-S243
AMM25DSEI-S243 picture photo
Mfg. Part Number
AMM25DSEI-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
AMM25DSEI-S243.pdf
Availability of AMM25DSEI-S243
QUANTITY
AMM25DSEI-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM25DSEI-S243
Internal Part NumberEIS-AMM25DSEI-S243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM25DSEI-S243
Related LinksAMM25DS, AMM25DSEI-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM25DSEI-S243 Details Description
Related parts for AMM25DSEI-S243
IC REG SW CTRLR 5BIT PROG 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz Surface Mount datasheet.pdf
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DEV KIT INSTASPIN FOC MOTION datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B RIGHT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC datasheet.pdf