Abracon Corporation AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN
Datasheet Download
AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW.pdf
Availability of AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
QUANTITY
AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
Internal Part NumberEIS-AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY4.pdfAOCJY4.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY4
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputSine Wave
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.421" L x 1.071" W (36.10mm x 27.20mm)
Height0.512" (13.00mm)
Package / Case6-DIP, 5 lead (Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
Related LinksAOCJY4A-40., AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW Details Description
Related parts for AOCJY4A-40.000MHZ-F-SW
ADAPTER PROGRAMMER 44-PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .3M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf