Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF15B60D
AOTF15B60D picture photo
Mfg. Part Number
AOTF15B60D
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 30A 50W TO220F
Datasheet Download
AOTF15B60D.pdf
Availability of AOTF15B60D
QUANTITY
AOTF15B60D Order Process
Ship out your order
Specifications of AOTF15B60D
Internal Part NumberEIS-AOTF15B60D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesAlpha IGBT™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 15A
Power - Max50W
Switching Energy420µJ (on), 110µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge25.4nC
Td (on/off) @ 25°C21ns/73ns
Test Condition400V, 15A, 20 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)196ns
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOTF15B60D
Related LinksAOTF1, AOTF15B60D Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOTF15B60D Details Description
Related parts for AOTF15B60D
CABLE TIE STD HALAR MRN 7.4" datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 49A DO203 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 58V CHASSIS MNT datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
REAR MFG BRACKET FOR GXL-8F/8H datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
FUSE HOLDER KNOB ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf