| Internal Part Number | EIS-APL111-1-65-253-B | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Series | APL | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 25A | |
| Voltage Rating - AC | 277V | |
| Voltage Rating - DC | 65V | |
| Number of Poles | 3 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | APL111-1-65-253-B | |
| Related Links | APL111-1, APL111-1-65-253-B Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor | |
 | 644695-5 | CONN HEADER VERT 5POS .100 TIN | datasheet.pdf | |