Microsemi Power Products APT30GP60B2DLG
APT30GP60B2DLG picture photo
Mfg. Part Number
APT30GP60B2DLG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 100A 463W TMAX
Datasheet Download
APT30GP60B2DLG.pdf
Availability of APT30GP60B2DLG
QUANTITY
APT30GP60B2DLG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30GP60B2DLG
Internal Part NumberEIS-APT30GP60B2DLG
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 30A
Power - Max463W
Switching Energy260µJ (on), 250µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge90nC
Td (on/off) @ 25°C13ns/55ns
Test Condition400V, 30A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageT-MAX™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30GP60B2DLG
Related LinksAPT30GP, APT30GP60B2DLG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30GP60B2DLG Details Description
Related parts for APT30GP60B2DLG
IC ADC 16BIT 2MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 4POS T/H datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 757MA 350 MOHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf