Microsemi Power Products APT5010B2LLG
APT5010B2LLG picture photo
Mfg. Part Number
APT5010B2LLG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 46A T-MAX
Datasheet Download
APT5010B2LLG.pdf
Availability of APT5010B2LLG
QUANTITY
APT5010B2LLG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT5010B2LLG
Internal Part NumberEIS-APT5010B2LLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 7®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C46A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 23A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4360pF @ 25V
Power - Max520W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3 Variant
Supplier Device PackageT-MAX™ [B2]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT5010B2LLG
Related LinksAPT501, APT5010B2LLG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT5010B2LLG Details Description
Related parts for APT5010B2LLG
TRIMMER 5K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 10 POS .177 SMD datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 100MA SOT323 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 230mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf