Microsemi Power Products APTGT35SK120D1G
APTGT35SK120D1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT35SK120D1G
Brief Description
IGBT 1200V 55A 205W D1
Datasheet Download
APTGT35SK120D1G.pdf
Availability of APTGT35SK120D1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT35SK120D1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT35SK120D1G
Internal Part NumberEIS-APTGT35SK120D1G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)55A
Power - Max205W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT35SK120D1G
Related LinksAPTGT35, APTGT35SK120D1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT35SK120D1G Details Description
Related parts for APTGT35SK120D1G
RES SMD 16.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SRAM QDRII 72MBIT 165BGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI-LEVEL QUAD datasheet.pdf
TIMER DGTL 4DIGIT DISP 11PIN MEM datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN HEAD 50 POS 2.54 LEVER W/SR datasheet.pdf