AVX Corporation AQ125A121JAJME\250V
AQ125A121JAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A121JAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A121JAJME\250V.pdf
Availability of AQ125A121JAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ125A121JAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ125A121JAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ125A121JAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ125A121JAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A121JAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ125A121JAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A121JAJME\250V
Related LinksAQ125A121, AQ125A121JAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A121JAJME\250V Details Description
Related parts for AQ125A121JAJME\250V
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE 1.5A 200V KBPM datasheet.pdf
Crystal 6.7458MHz 50ppm 18pF 20 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/9 LDO 169BGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS TIN datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf