AVX Corporation AQ12EA180GAJME\500
AQ12EA180GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA180GAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA180GAJME\500.pdf
Availability of AQ12EA180GAJME\500
QUANTITY
AQ12EA180GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA180GAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EA180GAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA180GAJME\500
Related LinksAQ12EA180, AQ12EA180GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA180GAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EA180GAJME\500
RELAY SSR SPST 10A@530VAC PHASE datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 32PF 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN SCART LEFT ANGLE 21POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf