AVX Corporation AQ12EM160JAJWE
AQ12EM160JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM160JAJWE
Brief Description
CAP CER 16PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM160JAJWE.pdf
Availability of AQ12EM160JAJWE
QUANTITY
AQ12EM160JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM160JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM160JAJWE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM160JAJWE
Related LinksAQ12EM1, AQ12EM160JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM160JAJWE Details Description
Related parts for AQ12EM160JAJWE
OSC XO 38.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
TAB HSG 2.8MM 9POS. datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 6KV X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf