AVX Corporation AQ137M270JA7ME
AQ137M270JA7ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M270JA7ME
Brief Description
CAP CER 27PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M270JA7ME.pdf
Availability of AQ137M270JA7ME
QUANTITY
AQ137M270JA7ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M270JA7ME
Internal Part NumberEIS-AQ137M270JA7ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M270JA7ME
Related LinksAQ137M2, AQ137M270JA7ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M270JA7ME Details Description
Related parts for AQ137M270JA7ME
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X10.75 GRY datasheet.pdf
VARISTOR 622V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf