AVX Corporation AQ137M750JA1ME
AQ137M750JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M750JA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M750JA1ME.pdf
Availability of AQ137M750JA1ME
QUANTITY
AQ137M750JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M750JA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ137M750JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M750JA1ME
Related LinksAQ137M7, AQ137M750JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M750JA1ME Details Description
Related parts for AQ137M750JA1ME
LEVER SW PCB SPDT 1A 25GF 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 169MA 4.2 OHM TH datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92 datasheet.pdf