AVX Corporation AQ149M560JAJME
AQ149M560JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ149M560JAJME
Brief Description
CAP CER 56PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ149M560JAJME.pdf
Availability of AQ149M560JAJME
QUANTITY
AQ149M560JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ149M560JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ149M560JAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ149M560JAJME
Related LinksAQ149M5, AQ149M560JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ149M560JAJME Details Description
Related parts for AQ149M560JAJME
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf