Panasonic Electric Works AQB1A2-T7/14VDC
AQB1A2-T7/14VDC picture photo
Mfg. Part Number
AQB1A2-T7/14VDC
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR 1A 250VAC 7/4VDC RANDOM
Datasheet Download
AQB1A2-T7/14VDC.pdf
Availability of AQB1A2-T7/14VDC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AQB1A2-T7/14VDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AQB1A2-T7/14VDC
Internal Part NumberEIS-AQB1A2-T7/14VDC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Design ResourcesPhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesAQ-B
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current1A
Voltage - Input7 ~ 14VDC
Voltage - Load75 ~ 250 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQB1A2-T7/14VDC
Related LinksAQB1A2-, AQB1A2-T7/14VDC Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AQB1A2-T7/14VDC Details Description
Related parts for AQB1A2-T7/14VDC
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 36POS datasheet.pdf
SLIDER datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND 10' PRE-CUT datasheet.pdf
BIT SET TORX TR W/CASE 7PC datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W SMBG datasheet.pdf