AVX Corporation AR205F102K4R
AR205F102K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR205F102K4R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X8R RADIAL
Datasheet Download
AR205F102K4R.pdf
Availability of AR205F102K4R
QUANTITY
AR205F102K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR205F102K4R
Internal Part NumberEIS-AR205F102K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® AR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR205F102K4R
Related LinksAR205F, AR205F102K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR205F102K4R Details Description
Related parts for AR205F102K4R
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 2X30A 1200V V1-A datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position Tin Through Hole datasheet.pdf
IC ATTENUATOR PASSIVE 6-DFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 180V 320A SOT227 datasheet.pdf