Abracon Corporation ASCO-27.000MHZ-EK-T3
ASCO-27.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-27.000MHZ-EK-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-27.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO-27.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO-27.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-27.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO-27.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-27.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO-27.00, ASCO-27.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-27.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO-27.000MHZ-EK-T3
CONN SOCKET RCPT .037-.040 30AU datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL datasheet.pdf