Abracon Corporation ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
Related LinksASCO1-11.05, ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-11.0592MHZ-EK-T3
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SHFT REG PARAL LD 8BIT 16VQFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLY 48"X300' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SLICEKIT 8 UART SLICE CARD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3W3 M 40A datasheet.pdf