Abracon Corporation ASE-7.3728MHZ-LR-T
ASE-7.3728MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASE-7.3728MHZ-LR-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE-7.3728MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASE-7.3728MHZ-LR-T
QUANTITY
ASE-7.3728MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE-7.3728MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASE-7.3728MHZ-LR-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE.pdfASE.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE-7.3728MHZ-LR-T
Related LinksASE-7.372, ASE-7.3728MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE-7.3728MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASE-7.3728MHZ-LR-T
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL DPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM ORN 0.54" datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 43MA 27 OHM SMD datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf