Abracon Corporation ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
ASGTX-C-160.000MHZ-1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
Brief Description
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASGTX-C-160.000MHZ-1-T.pdf
Availability of ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
QUANTITY
ASGTX-C-160.000MHZ-1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
Internal Part NumberEIS-ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package1,000
TypeVCTCXO
Frequency160MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
Related LinksASGTX-C-160, ASGTX-C-160.000MHZ-1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-C-160.000MHZ-1-T Details Description
Related parts for ASGTX-C-160.000MHZ-1-T
CONN HEADER RTANG 3POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 27A TO-247 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 40POS R/A .100 datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 24.1X31.1X72.1 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
BCL-4516-PL datasheet.pdf
HPP V4 HYBRID DOUBLE ENDED CABLE datasheet.pdf
RES 402 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf