Abracon Corporation ASPI-8040S-330M-T
ASPI-8040S-330M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-8040S-330M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.8A 97 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-8040S-330M-T.pdf
Availability of ASPI-8040S-330M-T
QUANTITY
ASPI-8040S-330M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-8040S-330M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-8040S-330M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-8040S.pdfASPI-8040S.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-8040S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)97 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-8040S-330M-T
Related LinksASPI-804, ASPI-8040S-330M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-8040S-330M-T Details Description
Related parts for ASPI-8040S-330M-T
CABLE ASSY STR 3.0MM 6' 18AWG datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 223K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 390 OHM 14DIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf