Vicor Corporation V110B8H150BS3
V110B8H150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8H150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8H150BS3.pdf
Availability of V110B8H150BS3
QUANTITY
V110B8H150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8H150BS3
Internal Part NumberEIS-V110B8H150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8H150BS3
Related LinksV110B8, V110B8H150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8H150BS3 Details Description
Related parts for V110B8H150BS3
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA SOT23 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 RED BKLT datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf