Abracon Corporation AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C.pdf
Availability of AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
QUANTITY
AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingBulk
TypeTCXO
Frequency16.384MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
Related LinksAST3TQ53-T-1, AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C Details Description
Related parts for AST3TQ53-T-16.384MHZ-1-C
CONN RING 16-22 AWG #6 P-G datasheet.pdf
RES 33 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf